Papara Nedir? Nasıl Kullanılır?

Papara Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda sıkça sorular aldığımız Papara Nedir, Papara Nasıl Kullanılır, Papara Üyelik Açma, Papara Özellikleri ve Kartları konularında bilgi verdik.

Papara Nedir? Nasıl Kullanılır?

Papara Nedir?

Papara, ön ödemeli kart (prepaid card) hizmeti sunan, fatura ödeme, alışveriş yapma, 7 gün 24 saat para transferi imkanı sağlayan bir finans uygulamasıdır.

Nisan 2016’da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından “Elektronik Para Kuruluşu” olarak faaliyet göstermek için izin alan Papara, Ağustos 2016 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Yani, 2016’nın son çeyreğinden itibaren Papara bizimle birlikte.

Bugün itibari ile 200 kişiden fazla bir ekiple çalıştıklarını ifade eden Papara, Türkiye’de milyonlarca kişinin işlemlerini gerçekleştiriyor.

Papara Nasıl Kullanılır?

Papara’yı kullanmak çok basit. iOs veya Android uygulamasından ya da kendi web sitesi üzerinden Papara’yı kullanabiliyorsunuz. Papara’dan bir üyelik açmanız gerekiyor ve bu üyeliklerin bazı limitleri oluyor. Üyelikler, onaysız hesap, onaylı hesap ve ticari hesap olarak farklı kategorilere ayrılıyor.

Papara’yı kullanmak için kendi adınız ve soyadınız, kendi cep telefonunuz ve hatta kendi banka hesabınızı kullanmanız gerekiyor.

Papara Üyeliği Açma

https://www.papara.com/personal/ adresini kopyalayın, internet tarayıcınıza yapıştırın ve ENTER’a basın.

Üyelik açma sayfasına direkt link vermedim çünkü bu konularda çok hassasım. Siber güvenlik ve phishing konularından dolayı son yıllarda dolandırılma vakaları artmasından dolayı bir farkındalık yaratmak istedim.

Papara Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hatta ekran görüntüsü aldım, adres çubuğunda papara.com yazdığına, yeşil kilit simgesi olduğuna ve papara logosu olduğuna dikkat edin.

Karşınıza çıkacak sayfa da cep telefonu ve e-posta adresi ile kayıt işlemine devam etmenizi istiyor. Ben Papara hesabımı oluştururken cep telefon numaramı girmiştim. Sizde cep telefon numaranız, e-posta adresiniz ile işleme devam edebilirsiniz ya da alttaki Google veya Facebook tek tıkla giriş butonlarını da kullanabilirsiniz.

Takip eden sayfalarda SMS doğrulaması yapmanızı isteyecek ve adınız soyadınız, adres bilgileriniz gibi çeşitli kişisel bilgilerinizi isteyecektir. Bu işlem adımlarını tamamladığınızda Papara üyeliğiniz açılacaktır.

Papara Özellikleri

 • Papara hesapları arasında hızlıca para transferi yapabiliyorsunuz.
 • Farklı bankalara ücretsiz IBAN bilgisi girerek para transferi yapabiliyorsunuz.
 • QR Kod ile para alıp gönderebiliyorsunuz.
 • Tanımlı kurumlara fatura ödeme işlemi yapabiliyorsunuz.
 • Tıpkı kendi banka kartınız gibi herhangi bir yerde online veya fiziksel olarak alışveriş yapabiliyorsunuz.
 • Bölüştür diye özelliği var, bir kafeye veya restorana gittiğinizde arkadaşlarınızın Papara hesabından ödenen hesabı bölüştürebiliyorsunuz.
 • Anlaşmalı olduğu yerlerdeki çeşitli avantajları kullanabiliyorsunuz.
 • Kontrol sizde, kartınıza yatırdığınız parayı kullanabiliyorsunuz.
 • Tek kullanımlık sanal kart oluşturabiliyorsunuz.
 • Dilediğiniz sayıda sanal kart oluşturabiliyorsunuz. 1’den fazla sanal kart oluşturacağınız zaman 1₺ ücret karşılığında ek sanal kart oluşturma imkanına sahip oluyorsunuz.
 • Papara Cashback özelliği ile anlaşmalı yerlerden ödemenizin belli kısmı anına papara hesabınıza iade ediliyor. Örneğin Spotify Premium, Youtube Premium, Netflix gibi.
 • Kartlarınızın tümüne haftalık veya aylık kullanım limiti koyabiliyorsunuz.

Papara Kartlar

 • Papara Black Card – Fiziksel olan kartınızdır. Başvuru yapmanız durumunda hesabınız onaylıysa ve başvurunuz da onaylanırsa gönderiliyor. Herhangi bir yerde kullanabiliyor, ATM’den para çekebilir ve yatırabilirsiniz. Temassız ödeme yapabiliyorsunuz.
 • Papara Sanal Kart – Sanal kartınızdır. Anında oluşturabiliyor ve kullanmaya başlayabiliyorsunuz.
 • Papara Lite Card – Fiziksel olan kartınızdır. Papara Black Card’a göre özellikleri daha azdır. Örneğin bu kartla ATM’den para çekemiyorsunuz. Fakat, temassız ödeme yapabiliyor ve para yatırabiliyorsunuz.
 • Papara Hayalet Kart – Tek kullanımlık sanal kartınızdır. Bir kere ödeme yaptıktan sonra kartınız otomatik olarak kapatılıyor. Güvenemediğiniz web sitelerinden alışveriş yapmak istiyorsanız ideal.

Yorum Yaz